Noże, scyzoryki wojskowe, taktyczne i bojowe
( ilość produktów: 185 )Sklep z militariami i odzieżą wojskową Militarjach.pl wyposażony jest w różne rodzaje noży. Mogą to być noże składane, z głownią stałą, o różnorodnych rękojeściach, czy długościach ostrza. Część z nich to praktyczne narzędzia przetrwania, idealne na biwak, camping, polowanie, czy do samoobrony; inne zaś stanowią świetny gadżet dla bliskiej Ci osoby na prezent, lub dla Ciebie Gdy mamy dwie opcje zakupu- noże z głownią stałą lub składane, często stoimy przed ciężkim wyborem. Oba rozwiązania posiadają zarówno wady jak i zalety.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu noża ?
Grubość i szerokość głowni – kluczowym elementem na który musimy zwrócić uwagę jest głownia noża. Nie tylko grubość jest ważna – założyć można jednak, że głownia nie powinna być grubsza niż 5 mm, jeśli zależy nam na precyzyjnym cięciu. Zdecydowanie należy sprawdzić pozostałe dwa parametry, czyli pole przekroju poprzecznego (szerokość głowni) oraz geometrię szlifu głowni

Wielka Maczeta 58 CM BLACK Nóż Miecz Tasak N609

Toporek surwiwalowy z nożem i krzesiwem 7w1

Toporek siekiera 38 cm

Toporek nóż siekiera maczeta tomahawk topór taktyczny tasak sog pokrowiec 40cm

Toporek młot siekiera nóż Tomahawk Survival 38 cm

Srebrny scyzoryk taktyczny składany ze wspomaganiem sprężynowym EDC

Scyzoryk składany karabin PE-J3165

Saperka Texar 15 cm x 24,5 cm - 58 cm

Saperka multifunkcyjna składana

Ostrzałka kamień do ostrzenia noży kosy 23cm

Oryginalny kieszonkowy nóż składany Klips skrzydełkowy do mocowania w kieszeni Trwała stal nierdzewna

Nóż wojskowy Joker JKR0773

Nóż Walther Walther PDP Tanto zielono-czarny ząbkowany składany

Nóż Walther P22

Nóż Walther Multi Tac scyzoryk multitool

Nóż Walther FFK

Nóż Walther Classic Clip 2

Nóż Walther BWK 1

Nóż Walther BTTK Black Tac Tanto

Nóż Walther BTK Black Tac

Nóż treningowy motylek balisong

Nóż treningowy ESP Training Knife Dagger Hard TK-01-H

Nóż taktyczny Walther OSK 1 Outdoor Survival

Nóż Taktyczny N202 Kandar Szary + Pochwa
Jak dobrać geometrię szlifu głowni ?
Po pierwsze im wyżej sięga szlif naszej głowni noża tym lepsze są właściwości tnące. Natomiast im większe pole przekroju poprzecznego tym większa staje się wytrzymałość noża na naprężenia boczne. Szlif płaski, czy wklęsły - szlif wklęsły posiada świetne właściwości tnące, zwłaszcza przy płytkich cięciach, niestety znacznie zmniejsza pole przekroju poprzecznego głowni, tym samym zmniejsza jej wytrzymałość. Nie stanowi to problemu w małych nożach myśliwskich, turystycznych lub składanych, jeśli jednak planujemy używać noża do rąbania czy innych cięższych prac, to lepiej wybrać wariant szlifu płaskiego.
Jaką długość głowni wybrać ?
Polskie prawo nie ogranicza długości głowni noża, który możemy legalnie nosić przy sobie. Wyjątkiem są ostrza w przedmiotach nie posiadających wyglądu broni białej. W Polsce możemy kupić, nosić i używać wszystkich długości ostrza począwszy od miniaturowych scyzoryków, motylków, czy karambitów i kończywszy nawet na na maczetach i mieczach. Należy przemyśleć, jaka długość głowni jest nam potrzebna, bo w znacznym stopniu przekłada się na poręczność oraz wygodę noszenia.
Optymalną długością dla noży składanych to 3-4 cali, czyli między 7,5 a 10 cm. Mniejsza głownia może być niewystarczająca nawet do codziennych czynności, a za długa głownia może psuć zamysł i zalety noży składanych, takich jak lekkość, poręczność, kompaktowość
Noże z głownią stałą uzależniają swoją długość od przeznaczenia, jednak długość ostrza powyżej 15 cm sprawi, że nóż będzie uciążliwy w noszeniu, zwłaszcza podczas dłuższej pieszej wędrówki.
Noże myśliwskie i turystyczne zazwyczaj mieszczą się w granicy 4-5 cali, a więc maksymalnie 10-13cm. Jest to dobry kompromis między długością krawędzi tnącej a poręcznością podczas precyzyjnych prac. Jeżeli potrzebny nam uniwersalny noż turystyczny, który posłuży nam nawet do rąbania drewna na ognisko to warto postawić na ostrze powyżej 15 cm.
Do karczowania zarośli, budowy szałasu, rąbania drewna, rozbioru tuszy upolowanego zwierzęcia w warunkach polowych idealnie sprawdzi się nóż z głownią powyżej 20 cm, najczęściej maczeta.
Jak dobrać długość i kształt rękojeści noża?
W niewielkim nożu składanym rękojeść możemy chwytać trzema palcami, lecz w większych pełnowymiarowych nożach rękojeść powinna być trzymana całą dłonią w pewnym chwycie, co za tym idzie nie powinna być krótsza niż 10 cm. Osoby o dłuższych palcach mogą sięgnąć po grubsze, najlepiej ogumowane rękojeści, by zapobiec wyśliźnięciu się noża z dłoni
Najbardziej uniwersalnym wyborem do prostych prac będzie nóż o prostej, równoległej z ostrzem rękojeści W naszej ofercie znajdziecie Państwo noże konstrukcji full-tang (stalowy trzpień będący przedłużeniem głowni posiada długość i szerokość równą okładzinom rękojeści) , konstrukcji hidden-tang ( trzpień jest węższy niż szerokość rękojeści i najczęściej całkowicie niewidoczny) , jednak jeżeli nasz nóż ma być nożem survivalowym bądź wojskowym, to musimy indywidualnie dobrać jego konstrukcję.